در رابطه با عملیات کربلای ۴ و ۵ کتاب‌های بسیاری منتشر شده است. از مجموعه خاطرات فرماندهان جنگ در آن روزگار که بگذریم چندنمونه از خاطرات رزمنده‌های دفاع مقدس هم در این میان منتشر شده است که اتفاقاً برخی از آنها هم بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. 
‌ 
هم‌مرز با آتش 
کتاب «هم‌مرز با آتش» خاطرات سردار پاسدار حمید قبادی است که توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است. شرح وقایع عملیات کربلای ۴ و ۵ از منظر حمید قبادی از مهم‌ترین بخش‌های فصل پنجم کتاب هم‌مرز با آتش است. قبادی با شرح کامل دیده و شنیده‌هایش در عملیات کربلای ۴، به توصیف وقایع عملیات کربلای ۵ می‌پردازد. 

لشکر خوبان 
«لشکر خوبان» خاطرات داستانی مهدی‌قلی رضایی از رزمندگان قدیمی آذربایجان است. این کتاب حاصل گفت‌وگوی فرج قلی‌زاده با مهدی‌قلی رضایی است که بخشی از آن به قلم معصومه سپهری بازنویسی شده و در این کتاب آمده است. خواننده این کتاب می‌تواند در کنار راه جستن به ژرفای روابط انسانی، به ارزیابی مواجهه مردان رزمنده با خاطرات و حادثه‌ها بپردازد و در کنار آن، بخشی از ناگفته‌های جنگ را از زبان یک نیروی اطلاعاتی مرور کند. مهدی‌قلی رضایی در روایت خود، جنگ را نه از منظر خاطره، بلکه گاه از چشم یک منتقد نگریسته است و همین شاید بتواند گامی نو در فهم زوایای گوناگون نبرد هشت ساله مردم ایران باشد.

زمین ناله می‌کند 
«زمین ناله می‌کند» خاطرات محمود شیرافکن ازجمله کتاب‌های انتشار یافته توسط انتشارات سوره مهر درباره دوران هشت ساله دفاع مقدس است. زمین ناله می‌کند، تقریباً در هر فصل شرح خاطراتی از یک عملیات داده می‌شود. در این خاطرات می‌توان حماسه‌های منحصر به فردی را در عملیات‌هایی چون کربلای ۴ و کربلای ۵ خواند. در نهایت در همین عملیات کربلای ۵ است که ترکشی سینه شیرافکن را هدف قرار داده و موجب جراحت جدی او می‌شود. 

ماه در میدان مین 
کتاب «ماه در میدان مین» خاطرات رزمنده دفاع مقدس جواد منصف با گفت‌وگو و تدوین حسن شیردل است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «در عملیات کربلای ۴ بود و خمپاره زمانی می‌زدند. ساعات اولیه روز، تازه هوا روشن شده بود. خمپاره‌های زمانی طوری بود که بالای سرمان منفجر می‌شد و به زمین نمی‌رسید. این خمپاره خیلی از بچه‌ها را شهید کرد. 

حماسه یاسین 
کتاب «حماسه یاسین»، خاطرات سیدمحمد انجوی‌نژاد از رزمندگان گردان یاسین و گروهان قهار است که وظیفه غواصی را در ایام جنگ ایران و عراق بر عهده داشت. این کتاب، خاطراتی است از رازها، شب‌زنده‌داری‌ها، عملیات کربلای ۴، همرزمان گردان نوح، گروهان ستار، فرماندهان لشکر ۲۱ امام رضا (ع)، مخلصان جبهه‌های جنگ گردان یاسین و … نام این کتاب نیز براساس گردان یاسین انتخاب شده است.

منبع:روزنامه جام جم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.